LET OP
- De premie van een arbeidsongeschiktheidsverzekering kun je aftrekken van de belasting, de inleg in een schenkkring is niet aftrekbaar
- De schenkingen die je doet zijn niet aftrekbaar
- De schenkingen die je eventueel ontvangt zijn vrijgesteld van belastingen, je dient ze dus niet op te geven als inkomen bij de aangifte inkomstenbelasting
- Mocht het percentage ondernemers die ziek raakt boven een bepaald percentage komen dan kan het zijn dat de uitkeringen niet gegarandeerd zijn, bij SharePeople is dat bijvoorbeeld 6% of meer.
- Hoe hoger de buffer is, hoe meer zekerheid je hebt dat jouw mede deelnemers jou een bedrag kunnen schenken bij ziekte
- Korte termijn, pensioen en lange termijn
Het grootste nadeel van een schenkkring is dat deze maximaal 2 jaar een uitkering biedt. Na 2 jaar zit je dus zonder inkomen. Alhoewel de kans klein is dat je na 2 jaar niet aan de slag bent, kun je natuurlijk genoeg situaties bedenken waarin je wellicht langer dan 2 jaar niet kunt werken of na 2 jaar niet meer kunt doen wat je daarvoor kon. Zelf heb ik de volgende keuze gemaakt.
Wat doe ik?
Ik reserveer elke maand € 250,- op mijn bankrekening. Dit is bestemd voor mijn AOV en pensioen. Ik doneer bij SharePeople maximaal eenmaal per maand aan een arbeidsongeschikte. Het algoritme van SharePeople houdt bij wie er aan de beurt is om te doneren, zodat gemiddeld (en naar rato) iedereen evenveel betaalt. Is er niemand ziek? Dan hoef je niets te doneren. Het grootste deel van het geld dat ik maandelijks opzij zet, stop ik in mijn pensioenpot bij BrightPensioen. Zo sla ik twee vliegen in één klap!
Let op: SharePeople is geen broodfonds, maar een zogenaamd crowdsurance platform. Een van de belangrijkste verschillen is dat bij een Broodfonds je inleg niet helemaal vrij is, waar dat bij Sharepeople wel het geval is. Hierdoor kan het niet-gebruikte 'spaartegoed' eenvoudiger naar BrightPensioen worden afgestort.
Daarnaast heb ik een losse arbeidsongeschiktheidsverzekering afgesloten bij Allianz met een wachttijd van 2 jaar. Wat daar de kosten van zijn kun je hier berekenen (Mocht je geen lid zijn bij BrightPensioen, vul dan even een fictief nummer in). Deze verzekering dekt € 40.000,- inkomen tot mijn 60ste en loopt door tot ik 60 ben. Hier betaal ik € 88,- bruto per maand voor, netto is dat maar € 52,- per maand. Zo ontvang ik na 2 maanden wachten € 3.000,- netto per maand en na 2 jaar € 3.333,- bruto per maand.
In de 2 jaar dat ik ziek ben kan ik mij voorbereiden op een lager inkomen en kan mijn partner eventueel gaan werken of we gaan goedkoper wonen om zo wel leuk te kunnen blijven leven. Ook realiseer ik mij dat als ik langdurig arbeidsongeschikt ben ik minder leuke dingen kan doen dan een gezond persoon en daardoor de kosten van levensonderhoud waarschijnlijk lager zullen uitvallen.
Verplichte AOV
Deze week kwam er in het nieuws dat er wellicht een verplichte AOV komt voor zzp'ers. Hoe deze regeling eruit komt te zien is nog onduidelijk, echter laat je niet weerhouden om nú iets te regelen voor jouw arbeidsongeschiktheid, want mocht je nu ziek worden dan is er alleen nog de bijstand van maximaal € 1025,- per maand. Bijstand ontvang je overigens pas als je helemaal niets meer bezit. Dus als je geen spaargeld, auto, eigen huis etc. meer hebt.
Conclusie
Hoe je het ook wendt of keert, het regelen van een vangnet voor je arbeidsongeschiktheid is een persoonlijke keuze en daarbij afhankelijk van vele factoren. Heb je een partner met dito inkomen dan is een AOV wellicht minder nodig mocht je ziek raken. Echter sta je er alleen voor met kinderen en heb je iedere euro nodig om van te leven dan is ziek worden geen optie zonder AOV. Helaas heb je dit niet zelf in de hand.
Ik raad je aan om minimaal te verzekeren wat je ECHT nodig hebt om te kunnen "overleven". Heb je nog vragen over dit onderwerp, stel ze dan aan onze verzekeringshelpdesk.