4 min
-
- Laatste update:
- Update datum:
Bij hoeveel opdrachtgevers ben ik zelfstandig voor de Belastingdienst als zzp'er?
Moet je als zzp'er minimaal 3 opdrachtgevers per jaar hebben? Nee. Er bestaat geen wettelijke regel die bepaalt dat je als zzp'er minimaal 3 opdrachtgevers moet hebben. Ook met één opdrachtgever kun je ondernemer zijn.
Het aantal opdrachtgevers speelt wél mee bij de beoordeling van jouw ondernemerschap en zelfstandigheid. Hoe afhankelijker je bent van één opdrachtgever, hoe belangrijker het wordt dat uit andere omstandigheden duidelijk blijkt dat je daadwerkelijk als zelfstandig ondernemer werkt. De Belastingdienst kijkt daarom altijd naar het totaalplaatje.
In deze blog:
- Hoeveel opdrachtgevers moet je als zzp'er hebben?
- Kun je zzp'er zijn met maar één opdrachtgever?
- Eén opdrachtgever en de Wet DBA: is dat schijnzelfstandigheid?
- Ondernemer voor de inkomstenbelasting is iets anders
- Hoe zit het met opdrachten via een tussenbureau?
- Handhaving op schijnzelfstandigheid in 2026
- Nieuwe Zelfstandigenwet
- Wanneer ben je dan voldoende zelfstandig?
- Veelgestelde vragen over opdrachtgevers en schijnzelfstandigheid
- Controleer jouw situatie
Hoeveel opdrachtgevers moet je als zzp'er hebben?
Er geldt dus geen minimumaantal opdrachtgevers. De bekende regel dat een zzp'er minimaal 3 opdrachtgevers per jaar zou moeten hebben, bestaat niet. De Belastingdienst geeft wel aan dat het streven naar meerdere opdrachtgevers een kenmerk van ondernemerschap kan zijn. Met meerdere klanten spreid je namelijk je betalings- en continuïteitsrisico en ben je minder afhankelijk van één partij. Maar het aantal opdrachtgevers is slechts één onderdeel van de beoordeling. Er wordt bijvoorbeeld ook gekeken naar:
- de zelfstandigheid waarmee je werkt;
- je winst en de verwachting dat je winst blijft maken;
- hoeveel tijd je in je onderneming steekt;
- of je ondernemersrisico loopt;
- of je zelf investeert in je bedrijf;
- hoe je nieuwe opdrachten werft;
- hoe je jezelf als ondernemer presenteert;
- je aansprakelijkheid voor schulden en risico's.
Meerdere opdrachtgevers hebben is dus een aanwijzing voor ondernemerschap, maar geen harde eis.
Kun je zzp'er zijn met maar één opdrachtgever?
Ja. Je kunt als zzp'er één opdrachtgever hebben, bijvoorbeeld omdat je tijdelijk een grote of langdurige opdracht uitvoert. Dat betekent niet automatisch dat je in loondienst bent. Wel kan langdurig vrijwel al je inkomen verdienen bij één opdrachtgever ervoor zorgen dat je economisch afhankelijker bent van die klant. Daarom is het belangrijk dat ook andere kenmerken duidelijk op ondernemerschap wijzen. Denk bijvoorbeeld aan het zelf bepalen hoe je de opdracht uitvoert, onderhandelen over je tarief, eigen ondernemersrisico dragen, investeren in je bedrijf, actief nieuwe klanten zoeken en jezelf naar buiten toe als ondernemer presenteren.
Eén opdrachtgever en de Wet DBA: is dat schijnzelfstandigheid?
Ook voor de Wet DBA en de beoordeling van schijnzelfstandigheid bestaat geen regel dat je minimaal 3 opdrachtgevers nodig hebt. Bij schijnzelfstandigheid draait de vraag vooral om de manier waarop je daadwerkelijk samenwerkt met een opdrachtgever. Sinds het Deliveroo-arrest wordt daarbij naar verschillende omstandigheden gekeken, waaronder:
- de aard en duur van het werk;
- wie de werktijden en werkzaamheden bepaalt;
- hoe sterk het werk is ingebed in de organisatie;
- of je verplicht bent het werk persoonlijk uit te voeren;
- hoe het tarief en de beloning tot stand komen;
- hoeveel commercieel risico je loopt;
- en in welke mate je jezelf in het economische verkeer als ondernemer gedraagt.
Bij dat laatste kunnen onder andere acquisitie, je reputatie als ondernemer, het aantal opdrachtgevers en de duur waarvoor je doorgaans aan opdrachtgevers verbonden bent meewegen. Er bestaat geen vaste rangorde tussen deze omstandigheden.
Meerdere opdrachtgevers voorkomen schijnzelfstandigheid niet automatisch
Stel dat je voor vijf verschillende opdrachtgevers werkt, maar bij één daarvan feitelijk onder dezelfde omstandigheden werkt als een werknemer. Dan zorgen die andere vier opdrachtgevers er niet automatisch voor dat deze arbeidsrelatie zelfstandig is.
Andersom betekent één opdrachtgever ook niet automatisch dat sprake is van schijnzelfstandigheid. De Rijksoverheid benadrukt daarom expliciet dat meerdere opdrachtgevers hebben niet doorslaggevend is. Alle omstandigheden van de arbeidsrelatie worden in samenhang bekeken.
Blijf op de hoogte van veranderingen voor zzp’ers
De regels voor zzp’ers staan nooit stil. Op onze nieuwspagina vind je wekelijks updates over onder andere wet- en regelgeving en andere ontwikkelingen die voor zzp'ers belangrijk zijn.
Ondernemer voor de inkomstenbelasting is iets anders
Er worden vaak twee beoordelingen door elkaar gehaald:
1. Ben je ondernemer voor de inkomstenbelasting?
Hierbij kijkt de Belastingdienst naar jouw onderneming als geheel. Het aantal opdrachtgevers, winst, zelfstandigheid, tijdsbesteding, ondernemersrisico en zichtbaarheid naar buiten spelen daarbij een rol.
2. Werk je bij een specifieke opdrachtgever als zelfstandige of eigenlijk in loondienst?
Hier draait het om de arbeidsrelatie tussen jou en die opdrachtgever.
Je kunt jezelf dus als ondernemer presenteren en meerdere klanten hebben, terwijl een specifieke opdracht tóch kenmerken van loondienst heeft.
Andersom is het mogelijk dat je maar één grote klant hebt en binnen die opdracht wel duidelijk voor eigen rekening en risico en als zelfstandige werkt.
Hoe zit het met opdrachten via een tussenbureau?
Werk je via een bemiddelaar, intermediair of detacheringsbureau? Dan kun je niet simpelweg het aantal contracten tellen om te bepalen hoeveel opdrachtgevers je hebt. Bij de beoordeling van een arbeidsrelatie wordt gekeken naar hoe de samenwerking in de praktijk is ingericht. Wie bepaalt bijvoorbeeld hoe je werkt? Bij wie voer je het werk uit? Wie bepaalt je werktijden? Wie draagt het financiële risico? Alleen via verschillende tussenbureaus werken maakt je daarom niet automatisch zelfstandiger. De feitelijke omstandigheden blijven bepalend.
Handhaving op schijnzelfstandigheid in 2026
Sinds 1 januari 2025 handhaaft de Belastingdienst weer volledig op schijnzelfstandigheid. Wanneer wordt vastgesteld dat feitelijk sprake is van loondienst, kan de Belastingdienst correcties en naheffingsaanslagen voor de loonheffingen opleggen. Vanaf 2026 kunnen ook vergrijpboetes worden opgelegd; in 2026 legt de Belastingdienst nog geen verzuimboetes op. Het is daarom belangrijker dan ooit om niet alleen naar je overeenkomst van opdracht te kijken, maar vooral naar hoe jij en je opdrachtgever in de praktijk samenwerken.
Nieuwe Zelfstandigenwet
De regels rond zelfstandigheid zijn bovendien volop in beweging. In oktober 2026 heeft het kabinet een voorstel voor een nieuwe Zelfstandigenwet in internetconsultatie gebracht. De beoogde ingangsdatum is januari 2028.
In het huidige voorstel komen twee toetsen:
- een zelfstandigentoets, waarbij onder andere wordt gekeken naar je ondernemerschap, het aantal opdrachtgevers en voorzieningen tegen ondernemersrisico's;
- een werkrelatietoets, waarbij wordt gekeken of je binnen de opdracht daadwerkelijk voldoende zelfstandig werkt.
Het gaat op dit moment nog om een wetsvoorstel. Totdat nieuwe wetgeving daadwerkelijk is ingevoerd, blijven de huidige regels en jurisprudentie bepalend.
Wanneer ben je dan voldoende zelfstandig?
Er is dus geen simpele rekensom. 1 opdrachtgever betekent niet automatisch loondienst en 3, 5 of 10 opdrachtgevers betekenen niet automatisch dat je zelfstandige bent. Probeer als ondernemer vooral aannemelijk te maken dat je daadwerkelijk voor eigen rekening en risico werkt. Bijvoorbeeld doordat je:
- zelf opdrachten werft;
- zelf over je tarief onderhandelt;
- ondernemersrisico loopt;
- investeringen doet;
- bepaalt hoe je jouw werkzaamheden uitvoert;
- niet structureel functioneert als een gewone werknemer binnen de organisatie;
- en waar mogelijk meerdere klanten bedient.
Heb je meerdere opdrachtgevers, dan helpt dat om je economische zelfstandigheid te onderbouwen. Maar uiteindelijk telt het volledige beeld van jouw onderneming én de specifieke arbeidsrelatie.
Veelgestelde vragen over opdrachtgevers en schijnzelfstandigheid
Nee. Er bestaat geen wettelijke verplichting om als zzp'er minimaal 3 opdrachtgevers per jaar te hebben.
Ja. Eén opdrachtgever betekent niet automatisch dat je werknemer bent. De Belastingdienst en rechter kijken naar alle omstandigheden van je onderneming en arbeidsrelatie.
Er bestaat geen vast maximaal percentage van je omzet dat je bij één opdrachtgever mag verdienen. Een grote afhankelijkheid van één opdrachtgever kan wel meewegen bij de beoordeling van je ondernemerschap.
Nee. Iedere arbeidsrelatie moet afzonderlijk worden beoordeeld. Ook iemand met meerdere opdrachtgevers kan bij één van die opdrachtgevers feitelijk in loondienst werken.
Ja, maar het is slechts één van de omstandigheden die kunnen meewegen. De manier waarop je de opdracht daadwerkelijk uitvoert is minstens zo belangrijk.
Controleer jouw situatie
Wil je weten of de Belastingdienst jou voor de inkomstenbelasting als ondernemer ziet? Gebruik dan de OndernemersCheck van de Belastingdienst.
Twijfel je daarnaast of je binnen een opdracht voldoende zelfstandig werkt? Beoordeel dan afzonderlijk de arbeidsrelatie met die opdrachtgever.
TIP Heb je vragen over de Wet DBA of twijfel je over je overeenkomst van opdracht? Als lid van Het Ondernemerscollectief kun je jouw situatie voorleggen aan onze Wet DBA / schijnzelfstandgheid Helpdesk.