• 4 min
  • Laatste update:
  • Plaatsingsdatum:

#ZZPUpdate week 36: Stille crisis onder zzp'ers, onrust houdt aan, zzp'ers hebben geen ruimte voor pensioen, afwijzing zzp-wet reden opstap NSC

#ZZPUpdate week 36: Stille crisis onder zzp'ers, onrust houdt aan, zzp'ers hebben geen ruimte voor pensioen, afwijzing zzp-wet reden opstap NSC

De stille crisis onder zzp’ers: stress, onrust en aanhoudende onzekerheid

Steeds meer zzp’ers, ook aan de bovenkant van de arbeidsmarkt, ervaren toenemende stress, onrust, verminderde motivatie en gevoelens van angst. “Er zijn serieuze signalen dat een groeiend aantal zelfstandig professionals vastloopt,” aldus Albert Allmers, oprichter en directeur van FinanceFactor.

De onzekerheid over het wegvallen van opdrachten, de negatieve beeldvorming vanuit politiek en media, en het gebrek aan duidelijkheid over hun juridische positie versterken een gevoel van machteloosheid. Dit raakt niet alleen de zelfstandigen zelf, maar heeft ook gevolgen voor de bredere arbeidsmarkt.

Bron: Zipconomy

Veel zzp’ers geen ruimte om te sparen voor pensioen

Volgens onderzoek heeft 28% van de Nederlanders moeite financieel rond te komen, een stijging ten opzichte van 25% vorig jaar. Steeds meer mensen moeten spaargeld aanspreken (7% naar 13%) en bijna een derde kan niets sparen. 

Bij ZZP’ers zijn de cijfers zorgwekkender: 31% zette het afgelopen jaar niets opzij, terwijl 21% spaargeld moest aanspreken, een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Slechts 10% kwam precies uit. Gemiddeld sparen Nederlanders €807,50 per maand voor later, iets meer dan de €782 in 2022. De kloof tussen spaarders en niet-spaarders groeit, met gevolgen voor de pensioenen van zzp’ers.

Bron: VVP

Wet DBA / VBAR (schijnzelfstandig) helpdesk

Ervaar je onrust over de Wet DBA? Ben je bang schijnzelfstandig te zijn of heb je vragen over jouw zzp-contract?

De helpdesk van Het Ondernemerscollectief staat voor jou en je vragen klaar.

Wet DBA

Afwijzing nieuwe zzp-wet mede reden opstap NSC

De VVD diende samen met D66, CDA en SGP een eigen initiatiefwet voor zzp’ers in, waarmee zij het kabinetsvoorstel voor de wet VBAR passeerden. Volgens voormalig staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (NSC) was dit een cruciaal breekpunt voor NSC en droeg het sterk bij aan de kabinetsval.

De VBAR, onderdeel van het hoofdlijnenakkoord, moest duidelijkheid scheppen over wanneer iemand als zzp’er mag werken. NSC-minister Van Hijum had het wetsvoorstel al naar de Kamer gestuurd, maar de VVD doorbrak de afspraak met haar eigen plan. Daarnaast stemde BBB tegen de Wet TTA voor uitzendbureaus, eveneens onderdeel van het regeerakkoord. Van Oostenbruggen noemt deze voorbeelden bewijs dat VVD en BBB hun eigen koers voeren. Hij staat inmiddels op plek vier van de NSC-lijst.

Bron: ZiPconomy

Arbeidsmarktmonitor: De journalistieke zzp-arbeidsmarkt is aan het veranderen

De NVJ signaleert een omslag op de journalistieke arbeidsmarkt: opdrachtgevers huren minder zzp’ers in door strengere controles op schijnzelfstandigheid. Bijna 30% van de freelancers merkt dat opdrachtgevers terughoudender zijn en 16,1% verloor daardoor opdrachten. De “vaste freelancer” verdwijnt en velen belanden in loondienst.

Opvallend is dat ruim 20% van de zzp’ers dat ook wenst; onder jonge freelancers (tot 30 jaar) zelfs de helft. Daarnaast groeit het aantal zelfstandigen dat via parttime werk zekerheid zoekt rond ziekte en pensioen. Uit de Arbeidsmarktmonitor blijkt verder dat freelancers minder vaak echte eenpitters zijn, schrijvende zzp’ers vaker vrouw zijn en fotojournalisten meestal man.

Deze ontwikkelingen verkleinen de groep zelfstandige journalisten en veranderen de samenstelling van de beroepsgroep.

Bron: Vilamedia

Lees hier al het nieuws van ikwordzzper.nl

Lees ook eens: