• 3 min
  • Laatste update:
  • Plaatsingsdatum:
  • Update datum:

Deze wetten en regels voor zzp'ers veranderen per 1 januari 2025

Deze wetten en regels voor zzp'ers veranderen per 1 januari 2025

Vanaf 1 januari 2025 krijg je als zzp'er weer te maken met nieuwe wetten en regels. Het handhavingsmoratorium van de wet DBA vervalt, de KOR versoepelt en er zijn wijzigingen in de belastingtarieven. Hieronder zetten we de belangrijkste wetswijzigingen op een rij.

Kleineondernemersregeling (KOR) versoepelt

De Kleineondernemersregeling (KOR) wordt versoepeld en de Europese KOR (EU-KOR) wordt geïntroduceerd. De KOR is een btw-vrijstelling voor ondernemers met een jaaromzet tot € 20.000.

De belangrijkste wijzigingen zijn:

  • Flexibel aan- en afmelden: Vanaf 1 januari 2025 kunnen ondernemers zich op elk moment afmelden voor de KOR; de verplichte deelnameperiode van drie jaar vervalt. Na afmelding is hernieuwde deelname mogelijk na de rest van het lopende jaar en het daaropvolgende jaar, in plaats van de huidige wachttijd van drie jaar.
  • Introductie EU-KOR: Met de EU-KOR kunnen Nederlandse ondernemers vanaf 1 januari 2025 een btw-vrijstelling aanvragen voor één of meer EU-landen waar zij zakendoen. Voor deelname moet de hoofdvestiging in Nederland zijn en de jaaromzet in de EU mag maximaal € 100.000 bedragen.
  • Online aan- en afmelden: Sinds 1 oktober 2024 is het aan- en afmelden voor de KOR uitsluitend online mogelijk via Mijn Belastingdienst Zakelijk, wat het proces vereenvoudigt.

Deze versoepelingen maken de KOR toegankelijker en kunnen het voor ondernemers aantrekkelijker maken om deel te nemen aan de regeling. Voor meer informatie en om te bepalen of de KOR geschikt is voor uw onderneming, kun je terecht op de website van de Belastingdienst.

Handhavingsmoratorium vervalt van de wet DBA

Het handhavingsmoratorium van de wet DBA vervalt vanaf 1 januari 2025. Deze wet legt schijnzelfstandigheid binnen ondernemingen bloot. De wet DBA werd in 2016 ingevoerd als vervanging voor de Verklaring Arbeidsrelatie (VAR). Dat het handhavingsmoratorium vervalt betekent dat de Belastingdienst weer de normale regels gaat hanteren. Bedrijven en organisaties die mensen als zzp’er inhuren voor werk dat zij niet zelfstandig uitvoeren, kunnen dan naheffingen en een boete krijgen. Hier een samenvatting uit het Handhavingsplan arbeidsrelaties:

  • De focus ligt op de opdrachtgever binnen de loonheffingen
  • Zzp'ers worden net als andere jaren via reguliere toezicht gehandhaafd
  • Het kabinet wil de vrijheid van mensen om hun werkende leven in te richten niet inperken
  • Er komt een zachte landing en ingroeimodel tot 2030
  • Er zullen geen vergrijpboetes worden opgelegd in 2025 aan partijen die actief aan de slag zijn met de juiste kwalificatie van een arbeidsrelatie
  • In 2025 worden er geen verzuim- en vergrijpboetes opgelegd wanneer er geen kwaadwillendheid is
  • Vanaf 1-1-2026 maakt de beoordeling weer integraal onderdeel uit van de reguliere handhaving
  • Vanaf 1-1-2026 zullen de normale regels voor het opleggen van boetes gelden
  • Er is ruimte voor de menselijke maat en er wordt niet zondemeer direct beboet of nageheven
  • hetjuistecontract.nl is een belangrijke leidraad bij de beoordelingen
  • Er komen wellicht extra FTE bij om vooroverleggen en extra drukte aan te kunnen
  • Er wordt gestopt met het beoordelen van modelovereenkomsten
  • Er is een detectiemodule beschikbaar om misstanden te kunnen detecteren
  • Er wordt naar de hele keten gekeken, verschuiving van het risico naar arbeidsbemiddelaars wordt extra scherp beoordeeld
  • Financiële dienstverleners worden extra geïnformeerd

Wet DBA / VBAR (schijnzelfstandig) helpdesk

Heb je vragen als: wat zijn mijn risico's, ben ik schijnzelfstandig of: wat gebeurt er nu de handhaving van de wet (opnieuw) wordt opgepakt?

De helpdesk van Het Ondernemerscollectief staat voor jou en je vragen klaar.

Wet DBA

BPM-vrijstelling zakelijke bestelauto's vervalt

De bpm-vrijstelling voor zzp'ers vervalt bij de aanschaf van nieuwe bestelauto's. Dit betekent dat ondernemers voortaan bpm moeten betalen bij de aankoop van een bestelauto, waarbij het bedrag wordt bepaald op basis van de CO₂-uitstoot van het voertuig.

De overheid heeft deze maatregel ingevoerd om de verkoop van emissievrije en zuinige bestelauto's te stimuleren en om de autobelastingen te vereenvoudigen. Voor volledig elektrische bestelauto's blijft de bpm-vrijstelling wel bestaan, wat ondernemers kan aanmoedigen om te kiezen voor milieuvriendelijkere opties.

Ondernemers die vóór 1 januari 2025 een nieuwe bestelauto aanschaffen, kunnen nog gebruikmaken van de huidige bpm-vrijstelling, mits ze voldoen aan de geldende voorwaarden. Na deze datum zullen de kosten voor nieuwe bestelauto's met verbrandingsmotoren waarschijnlijk stijgen door de toevoeging van bpm, afhankelijk van de CO₂-uitstoot van het voertuig.

Subsidieregeling Emissieloze Bedrijfsauto's (SEBA) stopt

De Subsidieregeling Emissieloze Bedrijfsauto's (SEBA), die ondernemers ondersteunt bij de aanschaf van elektrische bedrijfsauto's, stopt op 31 december 2024. De regeling bood een subsidie van 10% van de netto catalogusprijs (maximaal €5.000). Het beëindigen van de subsidie is bedoeld om de markt zelf verantwoordelijk te maken voor de overgang naar emissievrije voertuigen. Alternatieve regelingen, zoals de MIA en Vamil, blijven beschikbaar voor ondernemers die willen verduurzamen. Aanvragen voor SEBA kunnen nog tot en met 31 december 2024 worden ingediend.

Wijzigingen in belastingtarieven

Zoals elk jaar zijn er ook weer wijzigingen in de Belastingtarieven. Zo wordt een derde schijf geïntroduceerd in box 1, daalt de mkb-winstvrijstelling naar 12,7% en de zelfstandigenaftrek naar € 2.470. Ook wordt de maximale arbeidskorting verhoogt naar € 5.599.

We hebben alle belangrijke Belastingwijzigingen voor zzp'ers per 1 januari 2025 voor je op een rij gezet.

Boekhouden

Boekhoudpakketten vergelijken?

Ben jij als (startende) zzp'er op zoek naar een geschikt online boekhoudprogramma om jouw administratie (deels) zelf te doen? We hebben voor jou een aantal gangbare aanbieders op een rijtje gezet.

Geschreven door:

Lees ook eens: